Czas oczekiwania na decyzję kredytową jest różny w zależności od tego, o jaką pożyczkę się staramy. Decyzję o otrzymaniu chwilówki lub kredytu gotówkowego możemy otrzymać w ciągu kilkunastu minut. Na pozytywną lub negatywną odpowiedź w związku z kredytem hipotecznym poczekamy nawet kilka tygodni. Jak to dokładnie wygląda?
Jaki jest czas oczekiwania na decyzję kredytową przy szybkiej pożyczce?
Czas oczekiwania na decyzję kredytową jest najkrótszy w przypadku chwilówek oraz szybkich pożyczek. Wymagają one minimum formalności, dlatego szybko przebiega nie tylko rejestracja na portalu danego pożyczkodawcy, ale również sprawdzanie możliwości finansowych klienta. Odkąd dostępne są pożyczki bez przelewu weryfikacyjnego, zbędnego czasu nie tracimy na przelewanie 1 gr czy 1 zł, aby potwierdzić swoją tożsamość. System elektroniczny na podstawie danych z BIK oraz innych baz kwalifikuje wnioskującego do otrzymania wsparcia finansowego, a pracownik firmy pożyczkowej tylko podklepuje cały proces.
Równie proste jest to w przypadku oczekiwania na kredyt gotówkowy w banku, gdzie otrzymujemy regularne przelewy. Nieistotne, czy dotyczy to wynagrodzenia od pracodawcy, czy stałych świadczeń w rodzaju emerytury. Korzystając z pożyczki w aplikacji mobilnej albo bankowości elektronicznej jesteśmy w stanie ukończyć cały proces w kilkanaście minut. Bank ma wszystkie istotne informacje na nasz temat, więc w celu podjęcia decyzji o przyznaniu pieniędzy musi tylko zweryfikować naszą solidność w spłacie zadłużenia.
Znacznie dłużej poczekasz na decyzję kredytową przy hipotece
Niestety, tak prosto nie wygląda to przy czekaniu na kredyt hipoteczny. Tam oprócz sprawdzenia naszej tożsamości oraz zdolności kredytowej bank musi też objąć dokładnym badaniem sam przedmiot hipoteki. Chociaż w teorii zgodnie z prawem czas oczekiwania na wstępną decyzję kredytową to maksymalnie trzy tygodnie, sprawa może ciągnąć się znacznie dłużej. Prośby o uzupełnienie dokumentów są na porządku dziennym, a w 2020 roku rekordziści czekali na przyznanie finansowania nawet do 3 miesięcy.
Warto jednak zauważyć, że dłuższe oczekiwanie na przyznanie kredytu hipotecznego wynikać może też z decyzji samych klientów. Przy zaciąganiu zobowiązania na kilkanaście czy kilkadziesiąt lat warto dokładnie analizować zapisy umowy, korzystając przy tym z usług doradcy finansowego. Jego wiedza i doświadczenie mogą ocalić przed niepotrzebnymi kosztami, które pracownicy banku sprytnie przedstawili jako mądry wydatek.
Jak zmniejszyć czas oczekiwania na decyzję kredytową?
Czas oczekiwania na decyzję kredytową często zależy też od klientów. Aby nie przedłużać procesu przyznawania pożyczki, warto stosować się do następujących zasad:
- Przed wysłaniem wniosku sprawdźmy poprawność wprowadzonych danych.
- Miejmy przygotowane wszystkie potrzebne dokumenty i zaświadczenia potrzebne do wzięcia pożyczki.
- W przypadku potrzeby dosłania konkretnych dokumentów nie denerwujmy się na pracownika firmy pożyczkowej, lecz cierpliwie dostarczmy wymagane przez niego papiery.